Lista obecności na posiedzeniu
Komisja do spraw Inwestycji, Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej, Rozwoju Gospodarczego oraz Porządku i Bezpieczeństwa Publicznego w dniu 10 grudnia 2024
Podsumowanie przebiegu posiedzenia / wygenerowane przez sztuczną inteligencję
Streszczenie posiedzenia Komisji do spraw Inwestycji, Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej, Rozwoju Gospodarczego oraz Porządku i Bezpieczeństwa Publicznego - 10 grudnia 2024
Posiedzenie rozpoczęło się o godzinie 10:00, prowadzone przez przewodniczącego Andrzeja Roszczenko. Na początku przewodniczący przywitał obecnych radnych oraz Panią Skarbnik Annę Szkodę. Stwierdził, że nieobecny jest radny Ostaszewski, który wcześniej zgłosił swoją nieobecność. Przewodniczący poprosił o potwierdzenie obecności, co uczyniło ośmiu radnych.
Porządek obrad
Porządek obrad został zaakceptowany bez dyskusji. Składał się z sześciu punktów, w tym przyjęcia protokołu z poprzedniego posiedzenia oraz rozpatrzenia materiałów przedkładanych pod obrady sesji Rady Miasta Bielsk Podlaski.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia z dnia 19 listopada 2024
W punkcie trzecim przyjęto protokół z poprzedniego posiedzenia. Nie zgłoszono uwag, a protokół został przyjęty jednogłośnie (8 głosów za).
Rozpatrzenie materiałów przedkładanych pod obrady sesji Rady Miasta Bielsk Podlaski
W punkcie czwartym komisja rozpatrzyła projekt uchwały dotyczący zasad przeprowadzania naboru wniosków o zawarcie umowy najmu lokali mieszkalnych. Radny Stanisław Charyton zgłosił kilka uwag dotyczących kryteriów naboru, podkreślając, że niektóre zapisy są powtarzane. Radny Mirosław Gołębiowski zwrócił uwagę na trudności związane z ustaleniem stanu faktycznego w przypadku partnerów ubiegających się o najem. Ostatecznie projekt uchwały został poddany pod głosowanie i przyjęty (7 głosów za, 1 wstrzymujący się).
Kolejny projekt dotyczył wyrażenia zgody na przystąpienie do sporządzania zintegrowanego planu inwestycyjnego przy ulicy Wojska Polskiego. Radny Gołębiowski zapytał o plany zabudowy tego terenu. Kierownik Paweł Korniluk wyjaśnił, że inwestor nie ujawnia szczegółów, ale teren jest przeznaczony pod zabudowę przemysłowo-usługową. Uchwała została przyjęta jednogłośnie (8 głosów za).
W dalszej kolejności rozpatrzono Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2025-2029, który również został przyjęty (8 głosów za).
Przedstawiono także projekt uchwały dotyczący programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi na rok 2025, który został przyjęty bez dyskusji (8 głosów za).
W kolejnym punkcie omówiono projekt uchwały dotyczący pokrycia części kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi. Pani Skarbnik Anna Szkoda zwróciła uwagę na wzrost kosztów i konieczność uszczelnienia systemu. Uchwała została przyjęta (6 głosów za, 2 wstrzymujące się).
Komisja przeszła do projektu uchwały w sprawie zawarcia porozumienia międzygminnego w zakresie współpracy przy wnioskowaniu o dofinansowanie projektu w ramach Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miasta. Uchwała została przyjęta jednogłośnie (8 głosów za).
Zmiany w budżecie miasta na rok 2024
Pani Skarbnik przedstawiła zmiany w budżecie, które mają na celu uporządkowanie finansów przed końcem roku. Zmiany dotyczyły zarówno dochodów, jak i wydatków, w tym przesunięć związanych z niezrealizowanymi inwestycjami. Uchwała została przyjęta (8 głosów za).
Wieloletnia prognoza finansowa miasta
Przedstawiono projekt uchwały w sprawie wieloletniej prognozy finansowej na lata 2024-2036. Pani Skarbnik omówiła dochody i wydatki, podkreślając znaczenie monitorowania nadwyżki operacyjnej. Uchwała została przyjęta (8 głosów za).
Plan pracy Rady Miasta na rok 2025
W ostatnim punkcie obrad omawiano plan pracy Rady Miasta na rok 2025. Radny Paweł Bierżyn zaproponował dodanie punktu dotyczącego realizacji zadań inwestycyjnych. Wniosek został przyjęty, a plan pracy Rady Miasta został zatwierdzony (8 głosów za, 1 wstrzymujący się).
Sprawy różne
W punkcie szóstym, dotyczącego spraw różnych, Pani Skarbnik odniosła się do wcześniejszych wypowiedzi radnych na temat potrzeb remontowych szkół. Podkreśliła, że inwestycje są planowane i realizowane, a potrzeby są analizowane. Radny Andrzej Karpiuk zwrócił uwagę na wzrost kosztów związanych z odpadami komunalnymi i poprosił o pisemną odpowiedź na temat działań uszczelniających system płatności. Dyskusja zakończyła się bez dalszych zgłoszeń.
Posiedzenie zakończono o godzinie 12:30.