VIII nadzwyczajna Sesja Rady w dniu czwartek, 5 grudnia 2024

Starostwo Powiatowe w Białymstoku
Czas publikacji: 6 grudnia 2024
Długość nagrania: 00:17:30
Liczba odtworzeń: 227
Jakość nagrania: SD | HD
Wielkość napisów: Aa Aa Aa

Podsumowanie przebiegu posiedzenia / wygenerowane przez sztuczną inteligencję

Streszczenie VIII nadzwyczajnej Sesji Rady Powiatu Białostockiego - 5 grudnia 2024

Posiedzenie rozpoczęło się o godzinie 16:00. Przewodniczący Rady powitał radnych oraz przedstawicieli zarządu powiatu, w tym skarbnika powiatu Martę Szczuka oraz dyrektora powiatowego zarządu dróg Marka Jędrzejewskiego. Po potwierdzeniu obecności, stwierdzono, że w sesji uczestniczy 23 radnych, co stanowiło wymagane kworum do podejmowania decyzji.

Punkt 1: Otwarcie obrad

Przewodniczący otworzył obrady ósmej nadzwyczajnej sesji, podkreślając konieczność zwołania tego posiedzenia w związku z pilnymi sprawami do omówienia.

Punkt 2: Podjęcie uchwały w sprawie zmiany wieloletniej prognozy finansowej Powiatu Białostockiego na lata 2024-2034

Referentem w tym punkcie była Pani Marta Szczuka, skarbnik powiatu. Wyjaśniła, że sesja została zwołana w celu uzyskania dofinansowania na trzy drogi w gminach Zawady, Juchnowiec-Kościelny oraz Grabówka. Gminy te zadeklarowały swój udział w inwestycjach, co było kluczowe dla uzyskania funduszy z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Pani Szczuka wyjaśniła, że wojewoda wymagał dostarczenia umów z wykonawcami do 15 grudnia, co spowodowało konieczność zwołania nadzwyczajnej sesji, gdyż regularna sesja była zaplanowana na 19 grudnia.

Dyskusja

W trakcie dyskusji radni zadawali pytania dotyczące szczegółów przetargów oraz udziału finansowego gmin w inwestycjach. Pytania zadawali m.in. radni Michał Kozłowski, Adam Backia oraz Piotr Kruszewski. Radni dopytywali o konkretne kwoty dofinansowania oraz o stan podpisania porozumień z gminami.

Pani Szczuka oraz dyrektor Jędrzejewski odpowiadając na pytania, informowali, że przetargi są w toku, a gminy zadeklarowały wsparcie finansowe na poziomie 50% kosztów inwestycji. Zwrócono uwagę na konieczność formalizacji porozumień, które w przeszłości były ustne, a obecnie powinny mieć formę pisemną.

Głosowanie

Po zakończeniu dyskusji, przewodniczący Rady przystąpił do głosowania nad projektem uchwały. Uchwała została przyjęta jednogłośnie, z 25 głosami za, przy 2 radnych nieobecnych.

Zakończenie obrad

Na zakończenie sesji przewodniczący podziękował wszystkim uczestnikom za aktywny udział i zamknął posiedzenie o godzinie 16:15.

pokaż całe podsumowanie