Lista obecności na posiedzeniu
VI Nadzwyczajna Sesja Rady Powiatu Wrocławskiego VII kadencji w dniu 5 grudnia 2024 r.
Podsumowanie przebiegu posiedzenia / wygenerowane przez sztuczną inteligencję
Streszczenie VI Nadzwyczajnej Sesji Rady Powiatu Wrocławskiego VII kadencji (5 grudnia 2024 r.)
VI Nadzwyczajna Sesja Rady Powiatu Wrocławskiego odbyła się 5 grudnia 2024 roku, zwołana na podstawie art. 15 ust. 7 ustawy o samorządzie powiatowym. Obrady były transmitowane i nagrywane, a uczestnicy wyrazili zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z RODO. Sesję otworzył Przewodniczący Rady, stwierdzając obecność 28 radnych, co stanowiło wymagane kworum.
Punkt 1: Otwarcie Sesji
Przewodniczący Rady powitał wszystkich obecnych, w tym Starostę, Wicestarostę, członków Zarządu, Skarbnika, Sekretarza oraz zaproszonych gości, w tym Pana Tomasza Wiślińskiego, Prezesa Zarządu Stowarzyszenia Aglomeracji Wrocławskiej.
Punkt 2: Przedstawienie porządku Sesji
Przedstawiono porządek obrad, który obejmował sześć punktów, w tym kilka uchwał oraz wnioski i oświadczenia.
Punkt 3: Uchwała w sprawie przystąpienia Powiatu Wrocławskiego do Stowarzyszenia Aglomeracja Wrocławska
Starosta Włodzimierz Chlebosz zarekomendował przystąpienie Powiatu Wrocławskiego do Stowarzyszenia Aglomeracja Wrocławska, które zrzesza obecnie 28 gmin. Podkreślił korzyści płynące z członkostwa, takie jak wsparcie finansowe, zniżki dla mieszkańców oraz współpracę w różnych dziedzinach, w tym w zakresie kultury i sportu. Prezentację działalności Stowarzyszenia przedstawił Pan Tomasz Wiśliński, który omówił m.in. Fundusz Solidarnościowy oraz programy wsparcia dla samorządów. Uchwała została pozytywnie zaopiniowana przez Komisję Budżetu i Mienia i jednogłośnie przyjęta przez Radnych.
Punkt 4: Uchwała zmieniająca uchwałę w sprawie likwidacji Powiatowego Zakładu Katastralnego
Pani Sekretarz Ewelina Dobrowolska-Radomińska przedstawiła projekt uchwały dotyczący przekształcenia Powiatowego Zakładu Katastralnego w jednostkę budżetową. Zmiany były wynikiem kontrolnych ustaleń Wojewody Dolnośląskiego, które ujawniły uchybienia w dotychczasowym funkcjonowaniu. Uchwała została pozytywnie zaopiniowana przez wszystkie kluby radnych, z wyjątkiem Klubu Prawa i Sprawiedliwości, który nie wydał opinii. Uchwała została przyjęta większością głosów.
Punkt 5: Uchwała o udzieleniu pomocy finansowej Gminie Kłodzko
Starosta Chlebosz zaprezentował projekt uchwały intencyjnej dotyczący wsparcia finansowego dla Gminy Kłodzko, która ucierpiała w wyniku powodzi. Podkreślił, że uchwała nie przewiduje natychmiastowego wsparcia, ale intencję, by w przyszłym roku podjąć decyzję o konkretnej kwocie pomocy. Uchwała została pozytywnie zaopiniowana przez Komisję Budżetu i Mienia i jednogłośnie przyjęta przez Radnych.
Punkt 6: Uchwała zmieniająca uchwałę w sprawie przystanków komunikacyjnych
Punkt ten dotyczył rozszerzenia katalogu przystanków komunikacyjnych, w tym dodania nowego przystanku w Galowicach. Wicestarosta Marcin Korytko przedstawił projekt, który został pozytywnie zaopiniowany przez Komisję Transportu, Dróg i Komunikacji. Uchwała została przyjęta jednogłośnie przez Radnych.
Punkt 7: Wnioski i oświadczenia
Pani Radna Edyta Ostrowska poinformowała o przyjęciu Radnego Tomasza Ostaszewskiego do Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej, co zwiększyło liczbę członków klubu do 14. Została również przypomniana Gala wręczenia stypendium Rady Powiatu, która odbędzie się następnego dnia.
Punkt 8: Zamknięcie Sesji
Przewodniczący zamknął obrady VI Sesji, stwierdzając, że porządek obrad został wyczerpany.