REKLAMA

Aktualności samorządowe

z serwisu Infosamorzad.pl
346Rząd szykuje kolejną nowelę Karty Nauczyciela
11 maja, godz. 12:55
Obowiązek wygospodarowania jednej godziny tygodniowo na konsultacje dla uczniów i ich rodziców, zmiany w ścieżce awansu zawodowego, likwidacja stopni nauczyciela stażysty i nauczyciela kontraktowego oraz umowa na czas określony przez pierwsze dwa lata pracy w szkole
190Samorządy: potrzebujemy większego udziału w PIT
10 maja, godz. 08:33
Nowelizacja ustawy o PIT oznacza dalszy spadek dochodów JST o ponad 85 mld zł brutto (11,2 mld zł netto, czyli po uwzględnieniu subwencji rozwojowej) w latach 2022–2031 - alarmują samorządowcy z Unii Metropolii Polskich.
246Projekt noweli ustawy o finansach publicznych w RCL.
9 maja, godz. 12:43
Uelastycznienie zarządzania budżetami JST, doprecyzowanie procedury absolutoryjnej i usprawnienie realizacji wieloletnich inwestycji – to niektóre ze zmian jakie znalazły się w projekcie nowelizacji ustawy o finansach publicznych.
328Wszystko co trzeba wiedzieć o pilotażowym programie modernizacji Orlików
6 maja, godz. 08:51
Od poniedziałku 9 maja do wtorku 31 maja br. potrwa nabór do pilotażowej edycji programu modernizacji kompleksów sportowych „Moje Boisko – ORLIK 2012”. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje na jego temat w formie pytań i odpowiedzi.
330Zmiana na cokole
4 maja, godz. 11:51
Wraz z atakiem Rosji na Ukrainę polskie samorządy dostały mocny impuls do ostatecznego usunięcia symboli komunizmu znajdujących się na ich terenie.
913Skarbnikowi i zastępcy wójta nie można przyznać nagrody za „wzorowe wypełnianie powierzonych zadań
27 kwietnia, godz. 14:57
Zastępcy wójta oraz skarbnikowi przyznano nagrody „za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej — wzorowe wypełnianie powierzonych zadań”. W ocenie RIO w Gdańsku naruszono tym ustawę o pracownikach samorządowych.
635Apeluję do samorządów o bieżące wnioskowanie o środki dla uchodźców
24 kwietnia, godz. 12:11
„Chciałem zaapelować do wszystkich samorządów, aby wypłaty środków na pomoc uchodźcom szły na bieżąco. Na pewno z budżetu centralnego zapotrzebowanie na środki, które przedstawią samorządy będzie realizowane i jest realizowane na bieżąco” – powiedział w piątek wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.
417Cieszyński proponuje projekt ustawy dotyczący rozwoju e-administracji
22 kwietnia, godz. 10:54
Sekretarz stanu w KPRM ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński proponuje projekt ustawy dotyczący rozwoju e-administracji. Celem zmian jest usprawnienie działań administracji oraz udostępnienie nowych e-usług dla obywateli - poinformowała w czwartek Cyfryzacja KPRM.
882Centralny Rejestr Umów - nowe obowiązki JST
20 kwietnia, godz. 13:23
Od 1 lipca będzie funkcjonował Centralny Rejestr Umów, zawieranych przez jednostki sektora finansów publicznych, w tym jednostki samorządu terytorialnego. Obowiązek wprowadzania danych do sytemu to duża zmiana, do której trzeba się przygotować - przypomina Pracownia Samorządowa Fundacji Batorego.
880Będzie ok. 400 mln zł dla OSP w nowym programie rządowym
13 kwietnia, godz. 13:11
Wsparcie w wysokości ok. 400 mln zł dla młodzieżowych drużyn pożarniczych OSP przewiduje projekt rządowego programu „Bezpieczeństwo mojej gminy – historia, teraźniejszość, przyszłość” – poinformował w Sejmie sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Tomasz Rzymkowski. Jak zaznaczył, prace nad programem są zrealizowane w 90 proc., a do ustalenia pozostały jedynie kwestie formalno-finansowe.
1096RCB radzi jak przygotować się do sytuacji kryzysowych lub wojny
11 kwietnia, godz. 10:28
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa opublikowało poradnik na czas kryzysu i wojny. Materiał zawiera wskazówki jak przygotować się do sytuacji zagrożenia zdrowia i życia, konieczności ewakuacji czy wybuchu wojny.
497Polska pokazała na czym polega europejska solidarność
7 kwietnia, godz. 09:28
Polska znakomicie pokazała na czym polega europejska solidarność. Praca, która jest tutaj wykonywana przez samorządy jest niesamowita – powiedział w środę w Rzeszowie przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów Apostolos Tzitzikostas.
852Gmina może ogłosić przetarg nie mając środków na zadanie
5 kwietnia, godz. 12:27
Samorząd może ogłosić przetarg nie mając jeszcze zabezpieczonych środków na realizację zamówienia publicznego – wynika z wyjaśnień RIO w Olsztynie. 
844Startuje nabór do rządowego programu wspierania sportu w gminach
4 kwietnia, godz. 08:21
W najbliższy czwartek, 7 kwietnia br., ruszy nabór wniosków do rządowego programu „Klub”. Na wsparcie małych i średnich klubów sportowych – m.in. gminnych, uczniowskich i ludowych – Ministerstwo Sportu i Turystyki przewidziało w tym roku 66,5 mln złotych.
634Rok 2021 samorządy zamknęły nadwyżką budżetową w wysokości 17,4 mld zł
31 marca, godz. 09:59
Rok 2021 samorządy zamknęły nadwyżką budżetową 17,4 mld zł – mimo planowanego na początku roku deficytu ponad 30 mld zł – wynika z danych przysłanych w środę PAP przez Ministerstwo Finansów.
1085Od 28 marca zniesienie obowiązku zakrywania nosa i ust, izolacji domowej i kwarantanny
25 marca, godz. 11:40
Podjąłem decyzję o tym, żeby od 28 marca wprowadzić zniesienie obowiązku noszenia maseczek. Nie dotyczy to podmiotów leczniczych – powiedział w czwartek podczas konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.
1041Od maja 2022 r. o 4,4 proc. wzrosną średnie wynagrodzenia nauczycieli
23 marca, godz. 11:41
Od 1 maja 2022 r. średnie wynagrodzenia nauczycieli wzrosną o 4,4 proc. – przewiduje projekt nowelizacji Karty Nauczyciela przygotowany przez grupę posłów PiS. 
742Reforma planowania przestrzennego w wykazie prac rządu
23 marca, godz. 11:38
Wprowadzenie planu ogólnego, uchylenie przepisów upoważniających do wydawania studium uwarunkowań, wprowadzenie zintegrowanych planów inwestycyjnych oraz utworzenie rejestru urbanistycznego – to najważniejsze elementy reformy planowania przestrzennego, o których poinformowano w wykazie prac legislacyjnych rządu.
1181PESEL dla uchodźców - pakiet pomocnych dokumentów
16 marca, godz. 09:14
Od 16 marca gminy spodziewają się napływu wniosków obywateli Ukrainy chcących uzyskać PESEL. Aby usprawnić ich obsługę ZGWRP opublikował pakiet dokumentów, który może usprawnić ten proces.
722Wiceminister MSWiA zapowiada wsparcie samorządów kadrą administracji centralnej
14 marca, godz. 22:08
Podczas konferencji prasowej wiceminister MSWiA Maciej Wąsik zadeklarował wsparcie urzędów samorządowych kadrą administracji centralnej. Zapewnił też, że jeszcze w tym tygodniu samorządy otrzymają wsparcie finansowe rekompensujące wydatki związane z pomocą uchodźcom.
Więcej aktualności samorządowych

Najnowsze transmisje z Sesji Rady